Opublikowany przez:
monika.g
Autor zdjęcia/źródło: photoduet / Freepik @ nawał pokarmu
Po porodzie pod wpływem hormonu prolaktyny organizm zaczyna produkować duże ilości pokarmu. Mleko było już wytwarzane w czasie ciąży, ale dopiero teraz piersi są w pełni gotowe do karmienia dziecka. Często zdarza się tak, że pokarmu jest zbyt dużo, po porodzie organizm wytwarza go coraz więcej, a maluszek potrzebuje jeszcze niewiele. Pojawia się wtedy nawał pokarmu.
Nawał pokarmu najsilniej występuje w 3.-4. dobie po porodzie naturalnym lub 5.-6. po cesarskim cięciu. Powoduje on bolesne napięcie piersi, obrzęk, trudności w karmieniu i może doprowadzić do zastoju mleka oraz zapalenia piersi.
Nie denerwuj się, gdy mleka jest za dużo. Z każdym dniem maluch ma coraz większe potrzeby, a organizm się do nich przystosowuje. Dodatkowo stres sprawia, że kanaliki mleczne się zwężają i wypływ mleka jest ograniczony, co może grozić zastojem. Zrelaksuj się, rozluźnij i myśl o dziecku. Nawał pokarmu powinien minąć po kilku dniach. Jeśli te metody nie przyniosą ci ulgi, a po 3-4 dniach nawał pokarmu się nie zmniejszy skonsultuj się z lekarzem.
Miałaś nawał pokarmu po porodzie? W której dobie nastąpił? Jak sobie z nim poradziłaś? Stosowałaś powyższe metody?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.